VRH L-VOMBAT (s PP FCI) (narozen 6. 5. 2013) - 8 fen a 4 psi!!

MATKA  July Vombat - DKK 0/0, DLK 0/0. Povaha 5. ZZO, ZM, ZVV1, BH, IPO-V, IPO 1, FPr1, FPr2. Vítěz třídy, Krajský vítěz.

OTEC Astor vom Hause Demo - DKK 0/0, DLK 0/0. Povaha 5. BH, IPO-V, ZVV1. Junioršampion ČR, Šampion ČR, Šampion ČMKU, 3x BOB.

LUSSY, LARA FERGIE, LADY RENA, LAYLA, LAJKA, LUNA BORA, LESSA, LIZZIE, LAMUS, LARRY, LERRY, LORD

 

12. 7. 2013  Z rodné chalupy odešli i moji poslední dva miláčci. Jelikož u nás zůstali mnohem déle, přirostli mi k srdci - Layla (pro mne Lily) a Lamus (pro mne Bagoušek)  . Poslední týden jsem strávila celé dny s nimi   a když zrovna nespali v chládku domu , podnikali jsme výlety do lesa , k potoku , za jinými pejsky ... Oba se dostali k milým majitelům a pro mne bylo loučení asi těžší než pro pejsky - ti řádí podle zpráv vesele dál (Lamus a jeho NEJ - hračka ). Moc vám to, pejskové moji, přeji!

Všem majitelům L -Vombatíků děkuji za všechny zprávy a obrázky, které nám posílají. Postupně je budu přidávat. Tento zápis je poslední aktualizací na stránce. Všechny budoucí informace naleznete v aktualitách Vombatů v daném roce (2013 zde) či na stránce odchovů po July Vombat. Další štěňátka v chovatelské stanici neplánujeme, July již bylo 6 let, bude si užívat výletů, výcviku a válení se na gauči :-)

5. 7. 2013  Naše Liduška - správným jménem Fergie se dostala do nejlepších rukou, jaké si jen mohla přát! Absolvovala nejen spoustu návštěv, ale dnes také výlet na hrad Točník se spoustou obdivovatelů roztomilého štěňátka. No a také stačila zahnat novofundlanďana - jednoduše chtěla spát :-))) Kdeže je truchlení po nudné hájovně :-)

4. 7. 2013  V úterý odjel  domů předposlední pejsek - Larry . Stal se následníkem Golda Vombat, který v rodině milých majitelů prožil krásný dlouhý život. Jsme velmi hrdí na to, že majitelé našich odchovů se k nám po letech vracejí! A že se má Larrýsek (největší hltavec z vrhu) dobře, je vidět z fotek, které majitelé ke zprávě o pejskovi připojili. Moc děkujeme!

3. 7. 2013  Pampalini, aneb Lamus - lovec naší Miciny :-)

1. 7. 2013  Videovzpomínka na dny plné her :-) . Trio zbývajících pejsků rozhodně neusnulo na vavřínech. Dnes všichni dostali na vycházku obojek (Layla červený , Lamus modrý a Larry žlutý ). Napřed řešili šimrající pásek na krku drbáním , ale po minutě byl obojek přijat a štěňátka se mohla věnovat výletu do lesa , lovení klacku , hrám a druhé novince dnešního dne - překonání vodního toku :-). Napřed jim Bušík ukázal hloubku vody , pak nad tím podivným úkazem chvilku dumali a pak se všichni vrhli do vln :-)   

         

30. 6. 2013 Každý další příspěvek se mi sem píše hůře :-(( Skončil víkend ve znamení takřka hromadného loučení s rozdováděnou a ničící hordou lumpů. To na straně jedné, na straně druhé jsem do světa poslala zcela důvěřivé tvorečky, kteří na mne upínali svá nic netušící očička, kam že je to dávám. Úplně nejhůře nesla loučení malá Lara Fergie (pro nás navždy Liduška), které se rozhodně nikam nechtělo. Jsem moc vděčná majitelce za vlídnou péči, kterou pomáhá překonat štěňátku odloučení a dává nám zprávy. U každého ze psích dětí lze napsat jeho příběh a plány - Lady Rena je vysněným dárkem k narozeninám...   Panička Lizzie (alias Sáry) měla oči jen pro ni a plánuje s ní kariéru canisterapeutického psa  . Doma zůstala trojčátka ve složení Lamus, Larry a Layla. Larry odjede v úterý, Layla si užívá dlouhého pobytu u nás z důvodu dovolené majitelů a Lamuse jsem vyprosila na budoucím majiteli jako kamaráda pro Laylu. Odejdou tedy až spolu - děkuji moc, Jirko!

29. 6. 2013 Dnes rodnou hájovnu opustila Lajka (alias Princezna) k našim přátelům a Lessa (která nahradí místo v srdíčku paničky, která přišla o svoji rotvičku tragickým způsobem) . Přejeme oběma štěněcím holčičkám, aby prožily šťastný a dlouhý život u milujících rodin a těšíme se na všechny zprávy! Se zbylou polovinou psích dětí (jak je vše relativní - zatímco se někomu počet 6 bude zdát jako plný vrh, nám to připadá, že už skoro žádná štěňátka nemáme :-))) konečně mohu podnikat výlety do lesa - s dvanácterčaty jsem se bála, že se nedopočítám a pejsky poztrácím... (v našem mladém lese je šero, omluvte nepěkná fota, na kterých si štěňátka musí připadat jak vlčkové :-) )

 

27. 6. 2013 Do nového domova odjela Luna Bora - Borinka a Lussynka . Obě budou dělat radost rodinám, kterým odešel za duhový most předchozí rotvíček, Lussynka je dokonce nástupkyní Geerse Vombat. Všem majitelům moc děkujeme za zprávičky o tom, jak se štěňátka mají (spí v posteli - asi jako Lamus u nás :-) , blinkali v autě, papají, hryžou a nemají čas tesknit :-))

25. 6. 2013 Štěňátka u nás tráví poslední dny. Bohužel, opět leje a leje a tak jsme vzali psí děti domů ke krbu. Mají otevřené dveře na zahradu, takže den dělí mezí jídlo, lítání venku (nejraději v mém záhonu s květinami - zbaběle se tvářím,  že nevidím ušlapaná torza rostlinek :-(() a pospáváním v teple domova.

Lessa Luna Bora Lara Fergie

 

24. 6. 2013 Už náš pejskové opouští :-((, do nového domova odjel Lerry a Lord (děkuji majitelům za zprávy - oba psí kluci hryžou, Lerry strávil noc v posteli :-))) . Svoji budoucí rodinu už našla i Lessy a já věřím, že jsme pejskům rodiny vybrali dobře.

22. 6. 2013 Tak - poslední nezbytné kroky k získání průkazu původu jsou za námi. Štěňátka jsou dvakrát odčervená, očkovaná , otetovaná a zkontrolovaná poradcem chovu. Zde je zápis z kontroly . Dvanácterčata se začnou pomalu rozcházet do nových domovů :-( Za ten krátký čas, který u nás pobyla, jsme se snažili udělat maximum pro to, aby měla dobrý start do života a všichni pejskové mohli odejít k milým lidem. Tak rychle to uteklo :-(

21. 6. 2013 Prvorozená šikula Lizzie našla svoji novou rodinu , jí to však je lhostejné. Úkolem štěňátek je poznat co nejvíce - třeba kladinu nebo z čeho je složený člověk . Den zakončuje vždy ta NEJ-zábava - lovení hadru    

  20. 6. 2013 Když odpoledne pominou ta největší vedra, jsou štěňátka ochotná vyběhnout ze své chladné "hrací stodoly" a tím to začne - vše, co leží je jejich a tudíž je neprodleně zničeno... , pokud leží sourozenec, je zničen také... . Při demolici člověka hryžou sedící osobu v nestřeženém okamžiku zásadně mezi lopatky (to nefotit nezvládnu) ....chvilkami se bojím, že sežvýkají i vlastní mámu... , nicméně ta ve finále vždy výchovně zakročí :"A DOST!"   No, nejsou ti naši Vombatíci štěňátka k zulíbání? :-) (pozn. autora  - nejsou, prohryzli by vám tvář :-)))      

18. 6. 2013 Štěňátka mají za sebou druhé odčervení . Vytvořit fotografie znázorňující jejich den je v současných vedrech těžké  . Přes den hledají štěňátka stín, kde se jen dá     a ve finále pejskové   nalezli bezvadnou "hernu" - naší starou kamennou stodolu, kde tráví téměř celý den řáděním a spaním po všech chladných koutech . Také bereme pejsky domů, aby je nepřekvapilo třeba ani spaní v posteli :-) Nejvíce ožijí se setměním a začíná nejoblíbenější činnost dnešních dní - chodím po zahradě a za sebou vláčím dvě staré měkké osušky... štěňátka v chumlu loví plápolající hadry, perou se o ně. Jenže za šera to na fotografie moc není...Tak jen spíš pro inspiraci, jakou nejlepší hračku štěňátku pořídit.

15. 6. 2013 Původně jsem již v půl deváté večer fotit nechtěla, protože obrázky za šera jsou rozmazané. Jenže poté, co se pejskové seběhli na manžela zoufale volajícího : "Nechoď pryč, ohryzají mě na kosti!" :-)) jsem do deníčku nacvakala alespoň nekvalitní momentky z "obran" , na kterou se chvílemi čekala fronta ... , z bitvy o místo na slunci - rozuměj dvoukoláku ... , z výzkumných výprav po zahradě . A pokud máte chuť, řiďte se pokynem na tričku - .

  14. 6. 2013 Pejskové stále dál a dál expandují po zahradě , což by nevadilo, leč expandují i do záhonu s květinami a tak se je snažím zabavit jinak. Dnešní den se vyřádili na dvoukoláku  a pod ním , prali se , lezli nahoru, tahali se za ocasy a kamarádili se s naším Buschim . A když jim vyhládlo, stačilo zamlaskat a dvanáct hladovců se přiřítilo na tvaroh s piškoty . Na štěňátka se přijela podívat milá návštěva - majitel krycího psa - největší radost měl z našeho obříka Lamuse :-)

12. 6. 2013 Využila jsem horkého počasí, které štěňátka tráví ve stínu , a tak se mi nerozběhnou pryč, když je chci vyfotit. Zde  je tedy máte pohromadě než zas odejdou :-)  

11. 6. 2013 Pejskové jsou díky počasí stále venku a vyspívají každým dnem . Důvod, proč nepřidávám denně fotografie, je tento - focení z úrovně malých dravců je téměř nemožné. Pokud si u nás sednete do trávy, okamžitě jste jak v koledě :"...psi se na mě sběhli..." A když není nikde ochotná ruka, která by je drbala nebo trénovala zákus na obrany :-) , štěňátka vytrvale válčí mezi sebou nebo objevují okolní svět .

8. 6. 2013 Konečně se k nám vrátilo léto a pejskové si jej moc užívají , jejich šarvátky jsou den ode dne věrohodnější a tahle psí holka dnes studovala kopřivy  . Stále se na štěňátka jezdí dívat naši přátelé a budoucí majitelé . Děkuji majitelům Layly za fotografie.

6. 6. 2013 Obdrželi jsme z Plemenné knihy tetovací čísla, můžete se tedy podívat na označení toho kterého pejska . Protože se jedna z budoucích rodin rozhodla, že si pořídí pejska jiného plemene, máme k dnešnímu dni volné dvě fenky - jména Lizzie a Lessa. Pejskové samotní měli dnes Den morčete :-) Napřed se s naší Bibi vyfotili , pak očmuchali a... co kdyby ... se do něj... hryzlo... . A tak jsme malou Bibi raději vrátili do jejího domečku :-)

5. 6. 2013 Den kosti, aneb budoucí dravci v akci ...

4. 6. 2013 Po dvou dnech deště jsme mohli psí děti vynést na zahradu. Večerní fotky v pološeru sice nejsou kvalitou příliš dokonalé, ale snad vyjadřují, jak štěňátka den za  dnem rostou... a perou se ... a mazlí se s našimi přáteli ... . Pro Vás fotografie s názvem - kolik plyšáků je na obrázku? :-)

3. 6. 2013 Leje a leje... a tak místo ťapání po trávníku se štěňátka mohou potěšit se spoustou návštěv, se kterými se v neděli setkala . První štěňátka již jsou konkrétně vybraná, nafilmovaná, nafocená a u nás jim zbývá ještě zhruba měsíc pobytu. Jelikož musí být kvůli počasí doma, vytvořili jsme jim dnes "Den plyšáků" , boj s hračkami je po chvíli unavil a tak honem nabrat síly na další aktivity  

 

1. 6. 2013 Štěňátka poznávají nové a nové lidi a pejsky , Jula se pyšně nechá obdivovat ("herečka" předvádí největší péči o děti před návštěvami :-) .Také mají za sebou první lovecký úspěch - obětí se stal smeták . Pro dvanácterčata už byla porodní bedna malá, tak jsme jim domácí bydlení rozšířili - .

31. 5. 2013 Po dvou dnech deště jsem na chvilku pustila štěňátka na osychající dlažbu. Rychle pár fotografií, než se psí děti zmažou nebo prochladnou  

29. 5. 2013 Dnes měla štěňátka nový oběd - vařené mleté hrtany s dostatkem chrupavek. Pod závistivými pohledy našich ostatních psů si nacpali bříška k prasknutí. I večeře byla novinka - mletý syrový pangasius s rýží. Snažíme se, aby měly psí děti pestrou stravu. Venku se střídá ostré slunce s deštěm, tak si chvilku připadám jak v pohádce O pejskovi a kočičce, když celé odpoledne vynáším na trávu dvanáct štěňat a zase je rychle nosím domů před deštěm :-) Pejskové dnešek pojali coby "Den mimiky" -

28. 5. 2013 Trávníkový den - štěňátka poznala nový povrch, po kterém se dá chodit :-) . Snad již bude i přes nepříznivou předpověď tepleji a pejskové budou moci objevovat svět. Na Plemennou knihu jsme odeslali žádost o přidělení tetovacích čísel s definitivními jmény (viz výše). Ke každému jménu přibude ještě název chovatelské stanice "VOMBAT".

27. 5. 2013 Dnes jsou dvoukilovým štěňátkům tři týdny. Abychom udělali několik obrázků do rodinného alba, vynesli jsme do takřka podzimního počasí na deku nejprve psí kluky -  a pak holčičky - . Vytvoření společného fota je nadlidský úkol. Neustále se všichni snažili dostat ke mně do chumlu, kde se cítí nejbezpečněji.

25. - 26. 5. 2013 Víkend prožila štěňátka ve znamení mnoha novinek. Absolvovala spoustu návštěv a Julynka se svými dětmi pyšně chlubila (děkuji majitelům Lajky za fotografie). Při krmení jsme tvaroh doplnili mletým telecím masem (odebíráme od od firmy Vetamix) s rýží a minerálními látkami . Naše odchovy jsou krmeny z převážné většiny přírodní stravou (dnes nazývaná BARF), základní informace můžete nalézt v literatuře, např: , ve druhém měsíci života bychom rádi štěňátka navykli na granule značky Ontario, aby u nových majitelů nebyl přechod na případnou jinou potravu příliš náhlý. Také jsme je poprvé odčervili Flubenolem .

24. 5. 2013 Jak se krmí psí mimina - na začátku připravíte mističky s tvarohovo - piškotovou kaší na zakryté podlaze. Poté se přidá dvanáct patlalů . Po chvíli doplníte psí maminkou, aby umyla nádobí , děti a pak už jen: "Dobrou noc!" 

23. 5. 2013 Čtvrtý psí klouček nalezl svoji rodinu, stejně tak další fenka. Na nové majitele čeká poslední psí holčička. Štěňátka zatím zdárně učíme papat, dnešní "katastrofa" byl rozšlehaný tvaroh s piškotky... zamazaní jsme byli všichni a všechno :-)

22. 5. 2013  Julynka by šla každým dnem raději s námi na vycházku a cvičit s balonkem. Tak jí vůbec nevadí, že její psí kamarádi početné potomstvo s oblibou navštěvují . Pejskové samotní už váží k 1,5 Kg, umí sedět a zkouší první krůčky   . Další psí klučina nalezl svoji budoucí rodinu a dostal jméno LORD, na hodné majitele stále čeká jeden pejsek a dvě fenky. Vombatíci měli premiéru - první večeři z misky. Dostali rozmočené piškotky v mléku Beaphar. Během několika minut z mističky zmizel půllitr mlíčka s balíčkem dětských piškotů.

21. 5. 2013  Bouřkové počasí se k večeru umoudřilo a tak jsem na chvilku vynesla pejsky na sluníčko.

. Některým bylo za okamžik horko a tak se opět stěhovali domů do pelíšku . Šestá fenečka našla svoji rodinu (jméno dostala LUNA BORA  na památku své předchůdkyně.

20. 5. 2013  Vzali jsme naše "Kukáčky" na zahrádku, jen na chviličku, abyste se mohli podívat, jak vypadá čtrnáctidenní rotvajler. Moc se jim tam  nelíbilo, tak honem domů do pelíšku...

 

19. 5. 2013  Další fenka nalezla svou budoucí rodinu a dostala legendární jméno Lajka. Pejsánkům se začínají otevírat očička, takže už doma nemůžeme fotit s bleskem, abychom jim neporušili jemnou sítnici. Bez blesku jsou fotografie rozmazané, proto dnes obrázky chybí. Pokud zítra bude hezké počasí, vezmeme štěňátka na zahradu a nafotíme první fotky "v divočině" :-)

18. 5. 2013  Zatímco se July stará doma o dvanáct rotvajleřích mimin, tatínek štěňat - Astor v. Hause Demo dnes vyhrál prestižní Speciální výstavu rotvajlerů ! Gratulujeme a doufáme, že štěňátka půjdou v tatínkových šlépějích!

17. 5. 2013 Julynka se jako správná máma ráda pochlubí svými dětmi. Dnes byl obdivovatelem náš Buschi . Další fenka dostala své jméno od majitelů - LAYLA. Stále čekají na hodné majitele 2 kluci a 4 holčičky.

16. 5. 2013 Největší pejsek a největší fenka již překonali hranici jednoho kilogramu a tváří se velmi spokojeně . Však se také o ně pyšná máma July stará . A chrání vlastním tělem :-))) 

15. 5. 2013 Štěňátka už mají kolem 800g, rostou jako z vody, či spíše z mlíčka. Lahvička k přikrmování byla vyměněna za podstatně větší, aby se naše "kuličky" dosyta napapaly . Také jsme změnili značku mlíčka (Royal jim příliš nechutnal), nyní štěňátka přikrmujeme Beapharem , který jim chutná mnohonásobně více. . Další pejsek našel svoji rodinu, dostal od nich krásné jméno LARRY.

12. 5. 2013 Čtvrtá fenka dostala od nových majitelů jméno - LADY RENA

11. 5. 2013 Nad dnešní sérií fotek mne napadlo, že bych mohla doložit, proč jsme zvolili název chovatelské stanice "Vombat" : (na prvním obrázku je český Vombat a na druhém australský vombat :-))

10. 5. 2013 Po dvou dnech krmení od maminky částečně krmení z lahvičky přibrala štěňátka dalších 80g v průměru, máme z nich radost . Polovina štěňátek je zamluvená do milých rodin. Na ty své páníčky stále čekají tři kluci a tři holčičky. No - oni nečekají, den si dělí na jídlo a spaní   .

9. 5. 2013 Další dvě štěňátka získala svá jména od budoucích páníčků - fenečka LARA a pejsek LAMUS.  Také mají za sebou druhé vážení po porodu, za dva dny přibrali všichni takřka shodně, cca 50g.

8. 5. 2013 Jula je pečlivá máma, celé dny se stará o svá dvanácterčata. Abychom jí trochu pomohli, dnes jsme vyzkoušeli dokrmování štěňátek psím mlíčkem . Některým štěňátkům mléko nechutnalo a některá se od lahvičky nemohla odtrhnout

. Také už pejskové pomalu nachází rodiny, ve kterých budou dále žít, na svého Vombatíka čekají již 4 rodiny, jedna z feneček již má na přání majitelů jméno - LUSSY.

7. 5. 2013 Přikrmování štěňátek je čeká od zítřka, vzhledem ke složení mléka, které fena po narození svým štěňatům poskytuje:

"...v prvních dvou dnech sají od matky mlezivo (teprve asi po 2 dnech se feně tvoří mléko). Mlezivo je pro štěňata „nachystané“ už několik dní před porodem. Nespouští se reflexivně, a tak ho štěňata mají stále k dispozici jakmile dostanou hlad. Ze začátku pijí každé půl hodiny, ale postupně se intervaly mezi krmením prodlužují. Mlezivo má velký význam ve startu štěňat do dalšího života. Pomáhá odstranit střevní smolku, dodá štěněti potřebné živiny - je více koncentrované než mateřské mléko a posílí imunitní systém o protilátky proti infekčním nemocem, získané od matky. "

Všichni Vombatíci spokojeně pospávají nebo se krmí, máme z nich velikou radost!

6. 5. 2013 - Den "D"! První fenečka se narodila úderem osmé hodiny ranní a poté další a další fenky (až jsme si říkali, zda vůbec poznáme pejska :-)), kluci přišli na svět mezi posledními. Když kolem 15. hodiny porod skončil, choulilo se u July 12 štěňátek! Nikdy jsme takto početný vrh neměli, určitě čeká pejsánky částečné dokrmování tak, aby měli všichni pořád plná bříška. Průměrná porodní váha činila 377g, všechna štěňátka mají stnadardní zbarvení a my se těšíme, že z nich vyrostou krásní a šťastní psi!

 

Jak probíhá březost feny a jak rostou štěňátka? Velmi pěkně zpracováno ZDE

21. 4. Opalující se July 45. den březosti

8. 4. July 32. den březosti  

3. 4. July 27. den březosti 

28. 3. 2012 July dnes pan doktor potvrdil, že na začátku května se stane maminkou . Vynasnažím se ji fotit po týdnu, jak jí to sluší. První fotka dnes - cca 21. den březosti

  9. 3. 2013 - V chovatelské stanici se na konci března dozvíme, zda krytí July Vombat bylo úspěšné a dočkáme se v roce 2013 vrhu s číslem 13! Aby těch čísel nebylo málo, tento vrh se narodí k dvacátým narozeninám našeho chovu rotvajlerů!

Tatínek štěňat je mladý importovaný pes vedoucí krev německých plemeníků z ch. st. Teufelsbrucke a Burgthann ( PP ), pejsek nejen výstavně úspěšný, ale zejména povahově velmi vyrovnaný, s výrazným zájmem o aport.

U štěňátek předpokládáme temperament, velký zájem o aport, neagresivní sebevědomé povahy, v exteriéru pěkně utvářené hlavy, líbivé pálení a tmavé oči. Pokud Vás nabídka štěňátek z naší chovatelské stanice zaujala, můžete nás předběžně kontaktovat e-mailem či telefonicky na 776 736 570.